REGIONY | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování |
U mostu v Kuksu míval hrabě Špork kdysi závodiště, které tvořily dvě řady celkem 40 soch trpaslíků. Ty údajně nesly rysy Šporkových nepřátel. Bohužel do dnešních dnů se nedochovaly, ale 21. srpna 2019 proběhla vernisáž návrhů nových trpaslíků, které vytvořili studenti malby Střední průmyslové školy kamenické a sochařské Hořice. Až půjdete přes most, i v noci se na vás budou novodobí trpaslíci pod mostem usmívat.
První festivalové odpoledne patřilo nejen trpaslíkologům a jejich diskusím, ale také hudbě a divadlu včetně loutkového. Výjimečné jsou kromě účinkujících na Kuksu i prostory, kdy se stává během festivalu například přístupná půda hospitalu. Právě tam se odehrála hned dvakrát v jeden den loutková hra, a to poměrně syrová: RAW (klauzurní práce studentů KALD DAMU).
I posluchači večerního koncertu Dětského pěveckého sboru Jitro nebyli o překvapení ochuzeni: po koncertě v kostele Nejsvětější trojice sešli po dřevěných schodech do Šporkovské hrobky, a připomněli si tak 340. výročí úmrtí otce hraběte Šporka. Veškerá prostranství byla osvětlena svíčkami, což jim dodávalo patřičnou atmosféru.
Součástí slavnostního zahájení bylo večer divadelní představení v šapito divadla Drak, a to již tradičně v podání Geisslers Hofcomoedianten, kteří hráli kus šitý na míru Kuksu: TŘI ŽENY A ZAMILOVANÝ LOVEC je inscenace k 350. výročí narození významného barokního malíře Petra Brandla (1668 – 1735). Podezřele současná hra z roku 1730 byla objevená v srpnu LP 2018 v lékárně U Granátového jablka v hospitálu Kuks. V hlavní roli je sám Petr Brandl, kterého ztvárnil Martin Bohadlo. Pokud byste měli možnost tento kousek vidět, rozhodně doporučujeme - budete se dobře bavit. Ostatně jako je tomu u všech kousků od Geisslerů :-)
Večerní zahradní slavnost byla podkreslena živou hudbou a ačkoliv letní teplá noc již to nebyla, jasná obloha, jednoduché dobré občerstvení v šapito BarOko z ďůlku a měsíc ve tvaru oranžového půlkruhu nedovolovaly přítomným ještě dlouho odejít.
Program festivalu si můžete nastudovat zde a rozhovor s ředitelkou festivalu si přečtěte zde.
Kateřina Sekyrková
Vaše komentáře |